5 основни етапа за начинаещи винолюбители ПРЕДИ дегустация

5 основни етапа за начинаещи винолюбители ПРЕДИ дегустация

Това педагогическо упражнение под формата на самообучение ще ви помогне да натрупате знания и дегустационни умения за кратко време. За да подхождате по – смело към дегустацията на вино, упражнявайте се със следващите 5 стъпки, които ще развият Вашата винена култура и ще Ви накарат да се чувствате по- сигурни в дискусиите на винена тематика.

Ето какво да направите още ПРЕДИ да отпиете глътка вино :

(1). Oтделете време да определите произхода на виното:
– обърнете внимание на етикета – наименование за произход (регионален характер)
ГНП – гарантирано наименование за произход
ГКНП – гарантирано и контролирано наименование за произход
AOC – Appelation d’Origine Controlee – т. нар. апелация, вино с контролирано наименование за произход (съответства на българското ГКНП)

(2). Поинтересувайте се кои са съседните лозаро-винарски региони
Това ще ви помогне от гледна точка на запаметяването – с времето ще свикнете да локализирате много бързо и по памет произхода на всяко едно българско или чуждо вино. Така ще намирате общи или близки характеристики за различни вина от един и същ или съседен регион.

(3). Определете сорта (или сортовете), използвани за направата на Вашата бутилка вино
Например, в някои български региони се отглеждат типични сортове като мавруд, широка мелнишка лоза, керацуда, димят и т.н. Вашето вино може да е едносортово или купажирано (направено от повече от един сорт, български или чуждестранен).

(4). След като вече имате информация за произхода и сорта на виното, започнете да си представяте различни характеристики на виното в бутилката (киселинност , танини, преобладаващи ароматни нотки). Ако се затруднявате, в началото потърсете допълнителна информация в интернет. С времето ще натрупате опит и необходими основни познания. Например, червените вина, произведени от сорт мавруд са с наситен рубинен цвят и специфичен, много приятен аромат на червени плодове (къпина и зряла черница).

(5). След като сте направили Вашите предположения, проверете дали интерпретация Ви съвпада с информацията, която ще откриете по време на самата дегустация. Анализирайте, тествайте, работете по вкусовата памет, запечатайте всяка нова информация и започнете отново!

Тези лесни стъпки важат както за български, така и за чужди вина. Не се притеснявайте да потърсите или попитате за допълнителна информация. За да станете добър дегустатор, трябва да имате желание да култивирате Вашата винена култура !

Източник: Wine Tasting Getaways

No Article rating
0 Reviews
Тази материал беше ли полезен? Моля, направете своята оценка, за да ни дадете ценна информация за нашите подобрения.
  1. ЕКСТРА
  2. СУПЕР
  3. ДОБЪР
  4. СТАВА
  5. ЛОШ