Реклама
DiVino.Taste 2024

3 стила шардоне и как да ги откриете

3 стила шардоне и как да ги откриете

Източник: Winecrusher

Ако тепърва навлизате в света на шардонето, ето какво трябва да знаете, за да се ориентирате успешно. Можете да се запознаете с трите основни стила на шардонето. След като научите тайните на този сорт, ще можете да намирате безпроблемно сами отлични шардонета на пазара.

Отлежавало в дъбови бъчви шардоне

По-тежките версии на шардонето се съчетават чудесно с интензивни, плътни ястия като гъбено ризото, крем-супа от омар, пиле и праз и шунков пай. Ако обичате по-плътни бели вина, това е идеалният стил за вас.

Вкусовете им варират: от по-богатия профил на пищни тропически плодове, карамел и ванилия до по-леките нотки на поширана круша, настъргани лимонови кори, печена ябълка и минерлност.

Как се прави то и какво да търсите

Това, което дефинира този стил шардоне, особено разпространено в Напа Вали, е употребата на дъбови бъчви в процеса на производство. Дъбът предлага няколко различни характеристики: първо, той въвежда повече кислород в процеса на производство на виното, което води до повече аромат на печена ябълка, кора на пай и лешник.

Второ, употребата на нов дъб добавя няколко ароматни съставки във виното, включващи ванилия, карамфил, канела и кокос. Накрая, тъй като шардонето престоява в дъбови бъчви, то често преминава пред допълнителен процес (наречен вторична или малолактична ферментация), който увеличава богатството на вкуса и омекотява виното.

Когато търсите този стил шардоне, проверявайте за следните характеристики:

Търсете шардонета, които са отлежавали в дъбови бъчви, или ферментирали и отлежавали в дъбови бъчви.
Търсете описания на вкуса, загатващи, че е използван дъб – като ванилия, крем брюле, печена ябълка, кокос, печен дъб, бриош, масло, сметана и карамел.
Базовите шардонета от този стил трябва да се консумират до 3–5 години след датата на производство, добрите стареят добре – 10 години и повече.
Ако обичате този стил вино, определено проучете и алтернативните вина от сортовете марсан, вионие и требиано. Когато отлежават в дъбови бъчви, тези сортове са отлични алтернативи на шардонето от дъбови бъчви.

Цитрусово, неотлежавало в бъчви шардоне

Лекият, не-дъбов стил шардоне е характерен за френския регион Шабли. Това вино се съчетава чудесно с деликатна люспеста риба, миди и стриди и е отличен избор за готварско вино за сос „Бьор блан“.

Ако харесвате леко бяло вино с флорални нотки и плодове, не-дъбовото шардоне е оптималният избор. Вината варират на вкус от по-плодов профил на жълта ябълка, пресен ананас и манго до по-сух и флорален профил на бели цветя, зелена ябълка, круша и цитрусови кори.

Как се прави то и какво да търсите

Този стил шардоне е по-богат на местни разновидности заради факта, че не разчита на допълнителни вкусове и аромати от дъба. Вината се правят в редуктивна (с по-малко кислород) среда, за да се запази свежестта и киселинността в шардонето.

Повечето вина ферментират в съдове от неръждаема стомана и се оставят да престоят само за кратко време, преди да бъдат пуснати на пазара. Когато търсите този стил, проверявайте за следните характеристики:

Търсете шардонета, за които изрично е написано, че не са отлежавали в дъбови бъчви.
Търсете описания на вкуса, показващи, че няма дъб – сухо, минерално, свежо, бели цветя, цитрусови цветове.
Повечето неотлежавали в дъбови бъчви шардонета трябва да се пият млади, но има няколко примера (особено от Шабли) които успешно отлежават и над десетилетие.
Пенливо шардоне: блан де блан

Шардонето е единственият бял сорт, който се използва за производството на шампанско (другите два са червените пино ноар и пино мюние). „Блан де блан“ на етикета означава, че виното е направено само от шардоне и това обикновено са едни от най-добрите и скъпи шампански.

Вкусовете им варират от лимон, медена пита, жълта ябълка, печена ванилия и лешник до настъргана лимонова кора, минерали, лайм и орлов нокът.

Съчетава се добре със солени пържени ястия – от калмари до пържено пиле.

Когато търсите този стил, проверявайте за следните характеристики:

Търсете пенливи вина Blanc de Blancs
Търсете степен на сладост „zero dosage”, “extra brut” или „брут“.
Регионите на шардонето

Шардонето е най-масово засажданият бял сорт поради високата си адаптивност към различни климати и почвени условия – среща се както в горещитеа Испания, Израел и Калифорния, така и в по-хладната Бургундия и Нова Зеландия и в направо студените Шабли и Шампан.

Най-добрите вина идват от региони с по-хладни климатични условия. Причината за това е свързана със способността на гроздето да запазва ценната си киселинност.

В горещ климат (особено такъв с високи температури през нощта) шардонето често губи твърде много от киселинността си, което води до плодово и сладко, но грубовато и без финес вино.

Доколкото шардоне се прави навсякъде, можете да започнете да се запознавате с регионалните му разновидности. Климатът играе важна роля за различията между тях, но не по-малко важни са и стилът на винопроизводство и местните традиции.

Източник: goodlife.bg

No Article rating
0 Reviews
Тази материал беше ли полезен за Вас? Моля, направете своята оценка, за да ни дадете ценна информация за нашите подобрения.
  1. ЕКСТРА
  2. СУПЕР
  3. ДОБЪР
  4. СТАВА
  5. ЛОШ
Rupel Winery Shop