Реклама
DiVino.Taste 2024

10x – Въпрос на нос

10x – Въпрос на нос

В епохата на тероарите, когато наличието на „местен“ вкус във виното взе да става също толкова важно, колкото и комплексният характер, все повече винени страни отместват поглед от надеждните международни сортове, за да се вгледат по-внимателно в своите собствени. В крайна сметка, както твърдят защитниците на тази кауза, по света съществуват къмосем хиляди различни сорта грозде и ще е жалко и занапред около 90% от всичкото вино да идват само от около десетина от тях. България засега не изглежда да е голям привърженик на това твърдение, но отделни изби постоянстват в тази посока и някои от техните резултати връщат дебата на масата.

Рубин 
(ЕМ – История без край, Santa Sarah – bin 42, Логодаж – Nobile, Medi Valley – Medi’s Rubin)

Един от трите най-разпознаваеми български сортове (наред с мавруда и мелника), той всъщност има не съвсем български и не съвсем естествен произход. Създаден е от Иститута по лозарство и винарство в Плевен чрез кръстоска на небиоло и сира, и то като купажен материал. Днес обаче рубинът е сочен от мнозина като българския сорт с най-голям потенциал. Дава наистина рубинени на цвят вина, едновременно плътни и кадифени, с горски плодове в носа и лека пикантност във вкуса.

Мавруд
(Загрей – Виница, Румелия – Мерул Резерва, Тера Тангра – Yatrus)

Визитната картичка на българските сортове, маврудът е и един от най-старите и най-качествените сред тях, макар насажденията му да не се масови. Повечето от тях са концентрирани в Югозападна България – Асеновград, Пловдив, Първомай. Той зрее късно, което прави отглеждането му трудно, но пък дава „силни и пикантни“ вина, по думите на Джансис Робинсън, които освен това стареят много добре. Отличава се с комплексност – и на носа, и на характера, затова е сорт за любители.

Широка мелнишка лоза (Мелник) 
(Вила Любимец – Селекция, Дамяница – Мелнишко вино от Хърсово)

Този късен, качествен и стар червен сорт, познат също като мелник, вирее единствено у нас, и то само в някои югозападни райони – Мелник, Сандански, Хърсово. Определено е един от сортовете с потенциал, което личи и в съответните вина на редица наши изби. Тези вина обикновено са силни и с осезаеми танини, понасят добре престой в дъбови бъчви, от който развиват характерни нотки на тютюн, билки и кожа.

Ранна мелнишка лоза
(Логодаж – Мелник 55, Дамяница – Uniqato Мелник, Синтика – Кономлади)

„Другият мелник“ (ранната мелнишка е известна и като „Мелник 55“) всъщност е хибриден сорт – кръстоска между широка мелнишка и прашец от няколко сорта, включително каберне совиньон. Качествата му отначало явно не са успели да впечатлят никого, защото докъм 1999 г. е напълно забравен от винарите. Като негов преоткривател се сочи технологът на Меди Вали Стойчо Стоев, който успява да произведе открояващи се плодово-подправъчни вина с обемно тяло и кадифени танини. Успехът им обаче отначало е предимно международен – у нас вината от ранна мелнишка лоза са включени като отделен сорт от НЛВК чак през 2006 г.

Гъмза 
(Магура – Гъмза Резерва, Боровица – Гъмза)

Един от най-старите и най-известните ни червени сортове вирее предимно в Западна и Средна България. Но не само – в Унгария и Румъния е известен като кадарка, а в бивша Югославия – като скадарка, мекиш и четерешка. Българските вина от гъмза се получават (понякога) почти в стила на бургундските – плътни и пивки, те са с ярък рубинов цвят, интензивен нос и мек и приятно свеж вкус. За съжаление характерът им, а оттам – и качеството, са често променливи.

Букет
(ЕМ – История без край)

Появата на този червен сорт е през 1951 г., под формата на успешна кръстоска между мавруд и пино ноар. Днес една от винарните, заела се с възраждането му, е „Едоардо Миролио“ – нейното вино от този сорт е интензивно-плодово, сочно и с лека пикантност и меки танини.

Памид

Това е един от малкото ни наистина древни червени сортове, който е бил и сред най-широко разпространените докъм началото на ХХ век и нашествието на филоксерата поради своята непретенциозност и плодовитост. Днес се намира предимно в южните райони и най-вече превърнат в домашно вино – с други думи, не е твърде ценен от професионалистите. От него се получават светли, леки и пивки вина, най-подходящи за пиене като млади.

Шевка

Този не особено известен червен сорт с оригинално име е с местен произход и се среща почти из цялата страна, но най-вече около Сливен. Вина от шевка са се правили докъм 1980-те години, след което сортът някак е преминал в категорията на десертните. Преди две-три години с възраждането му се зае „Вини Сливен“, но така и не предизвика особен фурор. А иначе от шевка се получават обикновени, но пивки трапезни вина.

Димят
(Малката звезда – Еnigma, Katarzyna – Sense of snow (ликьорно)

Един от малкото ни традиционни бели сортове, димятът е разпространен почти из цялото черноморско крайбрежие, но се свързва най-напред с района на Евксиноград. Всъщност прочутото Евксиноградско бяло вино се прави от купаж между димят, италиански ризлинг и червен мискет. Иначе сортът дава ароматни бели сухи вина, а и ликьорни вина и брендита.

Мискет 
(Евксиноград – Врачански мискет, Chateau Kopsa – Zeyla (карловски мискет), Вила Хисар – +359 (червен мискет)

Зад името мискет (връзка с мускат няма) се крие не един, а няколко сорта грозде, при това както десертни, така и винени – важна е географската приставка. Така, врачанският мискет е стар бял сорт, докато варненският, кайлъшкият и санданският са изкуствени хибриди. Съществува и червен мискет – стар местен сорт, от който се правят и бели сухи вина с характерен мискетов аромат.

„Другите десет“ 

А ето и няколко създадени у нас сорта, които така и не са успели да пробият, въпреки вдъхновяващите си имена:

– Тракийска слава
(памид и мавруд)

– Черноморски еликсир
(димят и мискет)

– Септемврийски рубин
(тамянка и димят)

– Орфей
(червен мискет и пино ноар)

– Гергана
(димят и мускат отонел)

– Камчия
(варненски мавруд и ризлинг)

– Ахелой
(юни блан и мускат отонел)

– Хеброс
(червен мискет и пино ноар)

– Сторгозия
(букет и вилар блан)

– Руен
(широка мелнишка лоза и каберне совиньон)

Източник: Link

No Article rating
0 Reviews
Тази материал беше ли полезен за Вас? Моля, направете своята оценка, за да ни дадете ценна информация за нашите подобрения.
  1. ЕКСТРА
  2. СУПЕР
  3. ДОБЪР
  4. СТАВА
  5. ЛОШ
Rupel Winery Shop