10 интересни факта за Пино ноар
1. Известно е като гроздето Heartbreak
Въпреки популярността си, Пино ноар не е най-лесното грозде за култивиране. Има много тънка кожа, което го прави деликатно. Също така трудно зрее, изисква специфични условия и повече грижи. Именно поради тази причина му е дадено прозвището „грозде за разбиване на сърцето“, без съмнение във връзка с усещането, което винопроизводителите изпитват, когато нещо се обърка, както е доста често срещано сред онези, които нямат опит с Пино ноар.
2. Пино ноар буквално означава „черен бор“
Името му идва от френското “pine” – бор и “noir” – черен. Смята се, че асоциацията идва от факта, че зърната са са струпани толкова нагъсто, че приличат на борови шишарки. Други имена на сорта са Пино неро, Пино фран, Пино чёрный, Блау Бургундер, Пино негро, Округла ранка, Пино черен и др. Думата бор намеква за сорта грозде, който има плътно струпани гроздове с форма на борова шишарка.
3. Има френски корени
Родината на Пино ноар е френският регион Бургундия , особено в Кот д’Ор.
4. Това е готино грозде
Пино ноар буквално предпочита региони с прохладен климат пред по-топли. Да, това е доста темпераментен сорт, който не вирее на топло.
В Бургундия Пино ноар обикновено е много тревист и лек (с изключение на девствените реколти). Доминират земните аромати, включително миризми, подобни на кафява хартиена торбичка, пълна с гъби или мокри листа; бледи флорални миризми на рози, виолетки и аромати на плодове, които се навеждат към сурови, прясно набрани череши.
Германия произвежда Pinot Noir точно до границата с Франция във винен регион, наречен Ahr. Тези вина са склонни да предлагат повече аромати на малини и сладки череши заедно със здравословна порция земност.
Пино ноар расте най-добре в Северна Италия, където климатът е много по-прохладен. Плодовите аромати на италианския пино ноар са подобни на тези на Франция, но земните аромати се наклоняват към дим, тютюн, бял пипер и карамфил.
5. Пино ноар прави страхотно газиране
Освен в Бургундия- Франция, Пино ноар се засажда широко в Шампан за пенливи вина, и в момента има повече лози от Пино Ноар, засадени в Шампан, отколкото в Бургундия.
6. Луд професор го донесе в слънчева Южна Африка
Професор Ейбрахам Перолд, бащата на пинотажа, първоначално внася Пино Ноар в Южна Африка , швейцарския клон BK5. Той кръстосано опрашва Пино Ноар с Ермитаж, известен още като Сенсо, и така през 1925 г. се ражда Пинотаж.
7. По-малко цвят, повече елегантност
Пино ноар се различава от всички други важни сортове с тъмна кожа, има по-малко цветни пигменти, по-склонен е към окисление, има по-малко ароматични вещества и танини и е склонен да загуби значителна част от тях по време на процес на винопроизводство. Ако искате да опитате Пино ноар в най-добрия му вид, трябва да боравите с него внимателно и да се задоволите с бледо, ароматно, но сравнително леко вино с изобилие от елегантност и финес.
8. Пресоване на целия грозд
Пресоването на целия грозд е отлично при приготвянето на MCC и позволява много по-малко механично взаимодействие с гроздето, което от своя страна води до мъст с по-ниска мътност, pH и по-малко утайка. В същото време киселината се запазва и деликатността се засилва. От друга страна, при производството на все още червено Пино ноар се предпочита ферментацията на целия грозд. Освен че има дръжки, плодовете също не са смачкани. Впоследствие се развива процес, подобен на „карбоник“ на накисване, при който може да настъпи вътрешна ферментация на гроздето, за да се придаде уникален характер на виното. Това обаче има своите недостатъци. Всичко трябва да бъде събрано ръчно и внесено в избата в щайги. Този метод е трудоемък, дълъг и следователно скъп.
9. Пино ноар си има собствен ден
Не че се нуждаем от действителна дата, за да пием Пино Ноар, но 18 август официално е Международен ден на Пино Ноар. Това е чудесна възможност да разширите небцето си и да се насладите на този луксозен сорт, като опитате повече негови представители.
10. Това е най-скъпият сорт за винопроизводство в света
Не се отглежда навсякъде. Освен това е предразположен към гниене поради стегнати гроздове и чепки, труден е за работа и като цяло дава реколта под средната. Всички тези фактори допринасят за цената на Пино ноар. Половината от 50-те най-скъпи вина, изброени във wine-searcher, са вина от Pinot Noir от Бургундия.
Използвани материали: vinopoly.com и wikipedia.org