Autum Event 2024 - Rupel Winery

Храни за вино и вино за храната

Храни за вино и вино за храната

Благодарение на великолепната книга на Здравко Райков „Вино за здраве” имаме възможността не само да ви запознаем с удивителните възможности на божествената напитка да ни предпазва от заболявания, да прочиства тялото ни от отровите, да укрепва имунната ни система, но и да придружава ястията на нашата трапеза. В този материал ще ви представим препоръките на автора за съчетаването на храните с различните видове вина, защото…и най-вкусно приготвената храна ще се „изложи”, ако към нея е поднесено неподходящо вино. И обратното – и прекрасното вино ще се окаже ощетено, ако нарушим правилата на съчетаването. Затова следването на някои общи принципи е важно и ще ни помогне истински да се насладим на храната и виното.

Най-общи съвети:

Не бива да се пие вино на гладно – напиването е бързо, а проблемите със стомаха са неизбежни: изостряне на гастрита, възпаление на жлъчката и панкреаса. Добре е първата глътка да е след първата хапка.

Помнете, че само истинските вина от хубаво узряло грозде са полезни за здравето ви. Фалшифицираните, а това са най-вече евтините „вина”, които са „втора-трета ръка”, ароматизирани, оцветени, обилно напоени със спирт, могат да съсипят организма ви.

Най-добре е да не се пуши, когато се пие вино.

Не смесвайте, а пийте само един вид алкохол – най-полезно за здравето ви е от началото до края да сте само на вино. Българинът и затова е много болен, защото не знае как да пие – започва с ракия, а след това минава на вино. Правилно и здравословно е да се пие единствено вино, и то да не се смесва с други питиета. Но ако все пак това се прави, е добре да се преминава от полекия градус към по-силния – от виното към ракията.

Не разреждайте виното с газирани напитки, с вода – това си е направо грехота, защото всякакви допълнителни добавки убиват неговия неповторим вкус.

иренето е подходящо мезе за виното – така смятат доста хора. И вероятно са прави – то е богато на белтъчини и метионин киселина, която помага на черния ни дроб да се справи с алкохола. Проблемът е, че от сирене до сирене има голяма разлика и че за всеки вид сирене е подходящо определено вино.

Най-често срещани препоръки на експертите в тази област са:

За бели и розови вина: млади сирена (като фета, рикота, моцарела), също и сирена с плесен (рокфор, камамбер, синьо сирене)
За сухи червени вина: твърди сирена (като грюер, пармезан, ементал, бофор)
За тръпчиви червени вина: полутвърди сирена (гауда, едаомер, пекорино, чедър) и др.
За различните вина се препоръчва като подходяща храна още:
За бяло вино: ордьоври, риба, раци, омлети, пилешко;
За червено вино: меса;
За тежки червени вина: дивеч.

Други препоръки, които ще ви помогнат да се насладите на истинското вино от грозде:

Ако сте на гости далеч от вашия град и ви предложат местна кухня, за нея най-подходящо може да се окаже и местното вино;

Ако рибата се вари във винен птичи бульон или месото е приготвено с винен сос, е добре същият тип вино да се поднесе и на трапезата;

Колкото по-гъст е сосът, толкова по-стари трябва да са вината, и обратното – към месо на грил или печено отиват млади вина;

Известно е, че се започва с леки бели вина и след това се преминава към по-плътни червени. Но има специалисти, които препоръчват обратното – да започнете обяда с отлежали „закръглени” вина;

Има и продукти, които не си „пасват” с определени вина – например шоколадът е в състояние да обезличи хубаво сухо вино, но пък подхожда на сладки натурални вина.

Източник: Link

3.0/5.0 Article rating
1 Review
Тази материал беше ли полезен за Вас? Моля, направете своята оценка, за да ни дадете ценна информация за нашите подобрения.
  1. ЕКСТРА
  2. СУПЕР
  3. ДОБЪР
  4. СТАВА
  5. ЛОШ