Пътеката и пещерата на Голицин

Пътеката Голицин е един от най-красивите туристически маршрути в Крим, която придобива популярност още при император Николай II. Живописните морски пейзажи и планински върхове, лазурни уединени заливи, мистериозни пещери могат да се видят по този уникален пешеходен маршрут, който започва в околностите на селото „Нов свет“. Дължината на пътеката Голицин е 5470 метра.
Историята на пътеката датира от 1912 г., когато известният кримски винопроизводител княз Лев Голицин е домакин на семейството на последния руски император Лев Сергеевич и си поставя за цел да покаже притежанията си по най-добрия възможен начин. Издава заповед си да облагороди пътека, която от древни времена се простира по крайбрежието на морето. Подреждането на пътеката е извършено от работници, специално наети от княза от Турция. По пътеката, заобиколена от скали, са изградени живописни платформи за наблюдение и надеждни каменни стъпала. По това време селото, от което започва маршрутът по пътеката, се нарича Рая. Император Николай II пристигна в селото със семейството си с яхтата Щандарт.
След като се разхожда по пътеката край морето и опитва „шампанско“, той ентусиазирано коментира приема. А именно тогава казва, че вижда живота в нова светлина. Точно както разказват легендите, село Рая е получило името, с което е известно на съвременните туристи – „Нов свет“.
Срещат се различни имена на пещерата на Голицин, пещерата на Шаляпин, пещерата на Вариете и някои други. Пещерата се намира почти в самото начало на маршрута.
Името на пещерата е дадено на един от най-известните руски оперни певци Фьодор Иванович Шаляпин. Пял пред император Николай II.
Пътеката Голицин е уникално пътешествие в света на природата на Крим и увлекателната история на полуострова.
![]() |
![]() |
![]() |
Пещерата на Голицин
Нейната история започва преди много векове, когато по пътеката са живели древни племена. Първоначално просторната пещера им служи като безопасно убежище, защото дълбочината й е около 20 метра. Тогава в пещерите се появяват християнски храмове, сега загубени. Векове по-късно княз Голицин превърнал просторната пещера в склад за своите вина. Останките все още са видими за туристите – спретнати ниши за бутилки Голицин. Акустиката на пещерата позволява да бъде и концертна зала.
Днес пещерата също е домакин на концерти на класическа музика на свещи. И много туристи вземат със себе си бутилка пенливо вино „Нов свет“ по маршрута, за да усетят атмосферата, която някога е радвала императора. В най-силната кримска жега в пещерата цари приятна прохлада.
Интересен факт е, че в средата на пещерата има неголям кладенец със прясна вода за пиене, като цялата пещера се намира на тридесетина метра от морето със солена вода.
![]() |
![]() |
За съжаление, по време на мощно земетресение в Крим през 1927 г., пещерата е значително повредена и сега не е напълно възстановена. Величието й обаче все още удивлява въображението на туристите. Между другото, цялата пътека е била повредена по време на земетресението. Започва да се реставрира през 80-те години на миналия век.
Горичка от хвойна по пътеката Голицин
Маршрутът по пътеката Голицин завършва с уникална хвойнова горичка, която сега е част от защитената местност. Някои от дърветата са на повече от 100 години. Разходката през хвойновата горичка е не само приятна, но и много здравословна. Фитонцидите, произведени от хвойната са в състояние да пречистват въздуха от вредни вещества. Силните морски ветрове причудливо огъват стволовете на дърветата, превръщайки горичката в приказна гора. Освен хвойна, по склоновете на планините растат красиви борове. Всичко това прави околните пейзажи отлично място за кино. Лазурната вода позволява на режисьорите да заснемат правдоподобни сцени с екзотични пейзажи. Гледките към пътеката Голицин и пейзажите около нея са завинаги уловени в руските приключенски филми. Сред тях са „Островът на съкровищата“, „Пиратите на XX век“. Тук заснеха както „Човекът-амфибия“, така и чуждите, в сцени на „Анна Каренина“.
Снимки пещера – Instagram: @rybivale
Подобни статии
- 10000