Реклама
DiVino.Taste 2024

Пет грешни мита за българското вино

Пет грешни мита за българското вино

Сигурно сте чували какви ли не твърдения, свързани с българското вино. И ако някои от тях са израз на местен патриотизъм, то други са явен признак на слаба винена култура. Ето 5 от най-разпространените грешни мита, на които не трябва да вярвате, когато избирате българско вино.

1. Българските вина не са така добри като чуждите 

орно има много добри чужди вина, някои с изключителни качества. Това обаче важи със същата сила и за българските вина, много от които по нищо не отстъпват на популярни италиански и френски вина, например. Фактът, че българските вина не са така популярни като някои чужди марки, далеч не означава, че те не притежават конкурентно качество.

2. Скъпото вино е по-добро от евтиното

Това обикновено е вярно, но не забравяйте, че цената на виното зависи от много фактори, които не са свързани с неговото качество. Известният произход, добрата репутация и професионалните оценки могат да повишат цената, без пряка връзка с качеството. Докато вина от по-малко познати сортове, региони и производители, като българските, могат да предложат отлично и конкурентно качество срещу много по-приемливи цени.

3. Червеното вино е по-добро от бялото

Популярността на този мит в България личи дори от песента „Бяло, бяло вино, ‘що не си червено?”. В действителност българските бели вина предлагат изключително богатство от стилове, разнообразие от аромати и могат да съпровождат идеално богата палитра от ястия.

4. Домашното вино е най-хубавото вино

Има нещо мило в този местен патриотизъм, но в същото време той издава и ниската винена култура на българина. Както казва авторът на „Енциклопедия на виното” Ясен Бориславов „светът на виното е като света на литературата – колкото повече вина познава човек, толкова по-трудно е да твърди, че едно или друго е най-хубаво”.

5. Старите вина са по-добри от младите

Това в болшинството от случаите не е вярно. Действително има вина, които със стареенето се облагородяват, но те са сравнително редки. Повечето вина са замислени да се пият млади – до 3-4 години след реколтата, ако са червени, и до 1-2 години, ако са бели.

Не позволявайте на предубеждения като тези да определят избора ви и опознайте разнообразието на българските вина! Няма да съжалявате 🙂

Източник: Life Tasting Blog

No Article rating
0 Reviews
Тази материал беше ли полезен за Вас? Моля, направете своята оценка, за да ни дадете ценна информация за нашите подобрения.
  1. ЕКСТРА
  2. СУПЕР
  3. ДОБЪР
  4. СТАВА
  5. ЛОШ
Rupel Winery Shop