Нови успехи за България на Concours Mondial de Bruxelles 2021
Какво е Concours Mondial de Bruxelles?
Един от най-големите конкурси за вино и спиртни напитки в света. Това не е обаче характеристика, която би могла да изненада или впечатли винените хора. Конкурси – много, има ги в цял свят, в различни формати, с различни системи за представяне на вината и критерии за оценка, с различни награди – медали, трофеи, препоръки и др.
Защо Concours Mondial de Bruxelles е различният конкурс?
Не можех да отговоря на този въпрос, преди да го видя лично и да участвам в него за първи път през 2012 г. Признавам, че в цялата си дотогавашна над 30-годишна практика, свързана с виното, не бях приемала предложения за дегустатор на такова мащабно международно събитие и изпитвах колебания и съмнения. Мнението на двама души беше определящо за решението ми да участвам – на Томас Брандъл – посланик на Конкурса за България, и на Владимир Влъчков, един от най-добрите български енолози.
Никога няма да забравя 2012 г. и гр. Гимараеш в Португалия, тогава домакин на събитието. Това беше „любов от пръв поглед“. Усещането за една световна, обединена около виното, общност, на приятелство, на колегиалност, на висок професионализъм, на традиция, създадена и внимателно изграждана от организаторите през годините – всичко това ме спечели завинаги на страната на конкурса. Церемонията по отриването на всяка една от трите дегустационни сесии, започваща с филм за лозаро-винарството и туризма на страната-домакин, е винаги в един и същи формат и създава обстановка на тържественост и изключителен респект и уважение към работата на над 350-членното жури, на технологичния екип, който подготвя пробите, на 100-те сомелиери, които сервират виното и изминават над 500 км по време на целия конкурс.
Тогава си пожелах да бъда част от това общество и България да стане домакин на Concours Mondial de Bruxelles. Това беше моя стара мечта, защото нашите винопроизводители заслужават да бъдат домакини на такива събития. И това се случи през 2016 г., за което специална заслуга има Меглена Михова (днес посланик на конкурса за България) – една жена, за която успехът на българското вино е лична кауза. Това събитие върна България на винената карта на света, колкото и банално да звучи това. Над 300 винени експерти, сомелиери и търговци от цял свят откриха България и нейните вина. Това беше перфектното домакинство с над 40 българи – членове на журито.
Програмата на Concours Mondial de Bruxelles включва
както ежедневно посещение на винарски изби след приключване на дегустационните сесии, така и следконкурсно пътуване за дегустатори-еножурналисти, представляващи различни световни медии. Резултатите от конкурса винаги се чакат с нетърпение от търговците, които имат високо доверие на този форум, и уверено препоръчват медалистите на своите клиенти. С цел промотиране на наградените вина конкурсът организира целогодишно различни събития, а през последната година отвори винен бар в Мексико, предстои откриване на ресторанти, които ще предлагат отличените вина в различни страни по света.
Concours Mondial de Bruxelles е единственият световен конкурс, който прави проверка на случаен принцип на наградени продукти, предлагани в търговската мрежа. Така че това е повече от конкурс. Това е добре работещ организъм, чиито отделни елементи са перфектно стиковани и отлично работещи в интерес на страните – участнички.
Българският отбор 2021
Covid 19 и Concours Mondial de Bruxelles
Последните две издания на конкурса за вино, както и Spirits Selection by CMB се проведоха в условията на пандемия. Светът се затвори, много от дегустаторите от най-засегнатите страни бяха възпрепятствани да пътуват. Отменени бяха домакинства. Конкурсът трябваше да работи в екстремна ситуация.
Тазгодишното издание обаче беше безпрецедентно по 2 причини: за първи път беше премината психологическата граница от 10 000 проби от 40 страни, участващи в конкурса, към което организаторите се стремяха от години, и второ – конкурсът беше проведен в 9 вместо в 3 дни предвид епидемиологичните ограничения за събиране на не повече от 100 човека в една зала в страната-домакин Люксембург. Строгите мерки, ежедневното тестване на членовете на журито, различните допълнителни противоепидемични мерки сякаш допълнително мобилизираха журито, чиито членове бяха изключително щастливи да се срещнат след една година на изолация и пандемични изпитания. И въпреки че напрежението от неизвестността на бъдещето се усещаше в залата, въпреки че много от съпътстващите дейности бяха отменени, журито остана както винаги мобилизирано и работещо с изключителен професионализъм. Запазени бяха високите и безупречни стандарти на конкурса.
Резултатите от 28-ия Concours Mondial вече са факт.
За България това е поредният успешен конкурс: 9 златни и 28 сребърни медала. Това за никого вече не е изненада. Нашите вина са очаквани шампиони. Сега вече трябва да направим така, че те да достигнат да всички любители на виното у нас и по света. А тези, които досега не са представяли своите продукти на този изключително авторитетен форум, ще имат възможност да го направят на следващите издания на Concours Mondial de Bruxelles.
Маргарита Левиева, редактор на сп. „Bulgaria – Land of Wine“ и „Лоза и вино“
Златни медали
- „EМ Brut“ 2014 (Pinot noir 80%, Chardonnay 20%) ВИ „Едоардо Миролио“ – пенливо
- „EМ Brut Rose“ 2016 (Pinot noir 100%) ВИ „Едоардо Миролио“ – пенливо
- EM Chardonnay Elenovo Reserve 2019 ВИ „Едоардо Миролио“
- Bio Rose Bouquet & Mavrud EM 2020 ВИ „Едоардо Миролио“
- Domaine Boyar Ethno Sauvignon Blanc 2020 „Домейн Бояр Интернешънъл“ ЕАД
- Quantum Rose Pinot Noir & Syrah 2020 „Домейн Бояр Интернешънъл“ ЕАД
- Leva Chardonnay – Dimiat & Muscat 2020 ВИ „Винекс“ – Славянци
- The Estate Merlot 2019 ВИ „Катаржина естейт“
- Colorito Chardonnay 2019 AYA Estate Vineyards
Сребърни медали
- Contemplations Rosé 2020 (Malbec 70%, Carménère 30%) ВИ „Катаржина естейт“
- Seven Grapes 2019 ВИ „Катаржина естейт“
(Cabernet 35%, Merlot 25%, Syrah 15%, Cabernet Franc 15%, Mavrud 10%)
- Black Sea Gold Rose 2020 (Syrah 70%, Cabernet franc 30%) „Черноморско злато“АД
- Kabile Chardonnay 2020 ВИ „Вила Ямбол“
- Kabile Mavrud – Cabernet Sauvignon 2016 ВИ „Вила Ямбол“
- Kabile Merlot Reserve 2015 ВИ „Вила Ямбол“
- Leva 2020 ВИ „Винекс“ – Славянци (Chardonnay 40%, Miskеt 10%, Dimiat 10%, Muscat Ottonel 40%)
- Leva 2020 Cabernet Sauvignon 50%, Merlot 50% ВИ „Винекс“ – Славянци
- Silver Mine Chardonnay 2020 „Домейн Бояр Интернешънъл“ ЕАД
- Bolgare Sauvignon Blanc 2020 „Домейн Бояр Интернешънъл“ ЕАД
- Domaine Boyar Sauvignon Blanc 2020 „Домейн Бояр Интернешънъл“ ЕАД
- Quantum Sauvignon Blanc 2020 „Домейн Бояр Интернешънъл“ ЕАД
- Quantum Syrah & Cabernet Sauvignon 2019 „Домейн Бояр Интернешънъл“ ЕАД (Syrah 70%, Cabernet Sauvignon 30%)
- Quantum Merlot 2019 „Домейн Бояр Интернешънъл“ ЕАД
- Korten Natura Muscat & Dimiat 2020 „Домейн Бояр Интернешънъл“ ЕАД
- Korten Wines Merlot 2019 „Домейн Бояр Интернешънъл“ ЕАД
- Vratitza – Vrachanski Misket 2020 ВИ „Типченица“
- Tochka Chardonnay 50% & Colombard 50% 2020 ВИ „Типченица“
- Barrique Point Syrah 2016 „Домейн Менада“
- Face to Face Sauvignon Blanc 2020 VP-Brands International SA
- Face to Face Rose 2020 (Cab. Sauvignon 80%, Marselan 20%) VP-Brands International SA
- Face to Face Chardonnay 2018 VP-Brands International SA
- Face to Face 2017 VP-Brands International SA (Cabernet Sauvignon 70%, Syrah 20%, Regent 10%)
- Pixels Sauvignon Blanc 2020 VP-Brands International SA
- Bulgarian Heritage Dimyat 2019 ВИ „Карабунар“
- Cote du Danube Viognier 2020 ВИ „Бургозоне“
- Cote du Danube Danube Blanc 2020 ВИ „Бургозоне“ (Chardonnay 70%, Tamyanka 30%)
- Cote du Danube Rose 2020 (Pinot noir 100%) ВИ „Бургозоне“
Галерия