Как да запазите гроздовите резници през зимата
Какви проблеми могат да възникнат при съхранение на резници, необходимите условия и температура? Какви гроздови резници могат да се съхраняват през зимата? Ще намерите отговор на тези и други въпроси в тази статия.
1. Какви резници могат да се съхраняват?
Добре узрели, визуално здрави резници от лозя, събрани през есента (края на октомври-ноември) при резитба на лозето или закупени от вас, подлежат на съхранение.
2. Какви проблеми могат да възникнат при съхранение на резници?
Най-важният проблем е изсъхването на резниците, в резултат на което те губят натрупаните по време на узряването на лозата пластични вещества.
Вторият проблем е увреждане от гъбични заболявания: гниене, петниста некроза и др.
3. Кои са най-важните показатели при съхранение на калеми?
Най-важното е да се поддържа необходимата температура и влажност. Не трябва да се допускат резки колебания в тези показатели, тъй като ще се увеличи изразходването на натрупаните хранителни вещества и влага и ще се създадат условия за развитие на петниста некроза и гниене.
4. Каква трябва да бъде температурата на въздуха при съхранение на резници?
Тъй като гъбата Racodiella vitis, която причинява петниста некроза, се развива при положителни температури над +7°C, е необходимо да се поддържа температурата не по-ниска от 0°С, но не по-висока от +5°С.
5. Каква трябва да бъде влажността на въздуха при съхранение на резници?
Оптималната влажност на въздуха при съхранение на резници трябва да бъде 75-85%.
6. Какви са видовете съхранение на резници?
Основните видове съхранение са в сутерена (избата) или в хладилника.
7, Как да съхранявате резници в мазето?
Методът, който ние лично използваме:
A) Препоръчително е мазето (стени, таван, под) да се третира с 3% бордолезов разтвор или меден сулфат срещу мухъл. Това се прави предварително (през лятото) и се повтаря през няколко години, ако е необходимо.
Б) Поръсете 3-4 см слой пясък върху пода.
В) Поставете снопчетата резници плътно един до друг.
Г) Покрийте резниците (задължително и от краищата и отстрани) с мокър пясък.
8. Необходимо ли е да се покрие с допълнително фолио?
По принцип няма такава нужда. Но ако мазето е достатъчно сухо, тогава такъв куп може да бъде покрит с филм/пласт, оставяйки място за вентилация. През зимата наблюдавайте този филм; ако се появят признаци на намокряне (кондензация върху филма/пласта, твърде мокър пясък под филма и т.н.) – по-добре е да премахнете този филм/пласт.
9, Ако няма пясък, какво можете да използвате?
Има препоръки за покриване на резниците с парени борови стърготини на слой от 15-20 см, но ние лично никога не сме използвали този метод, тъй като в нашия район е трудно да се намерят дървени стърготини, а пясъкът е по-често срещан и по-евтин материал, и също така издържа многократно повече от дървените стърготини.
Има и препоръки да се използва дебел (100 микрона) пластмасов филм/пласт вместо пясък. В този случай процесът на съхранение трябва да се наблюдава постоянно – проветрявайте, измивайте филма/пласта, ако е необходимо, и по-често следете състоянието на резниците под филма/пласта, навлажнете ги, ако е необходимо.
10. Нямам мазе, мога ли да съхранявам изрезки в домашния си хладилник?
По-добре е да се съхранява в отделението за плодове, в долното чекмедже на хладилника. Преди съхранение накиснете резниците, обработете ги с разтвор на манган (бледо розово), изсушете ги, увийте ги във влажна кърпа (или хартия), поставете ги в найлонов плик, след като направите малки дупки в него за вентилация.
Този метод е подходящ за съхранение на малки количества резници, особено тези, предназначени за черно-зелено присаждане, и има предимството, че температурата в хладилника е винаги постоянна и подлежи на контрол. Този метод има някои недостатъци:
– опасност от изсушаване: много ниска влажност на въздуха в домакински хладилник, особено ако е оборудван със система No frost – опасност от развитие на мухъл и гниене поради ниска вентилация (преди съхранение се невъзможност за накисване на резниците в разтвор на дезинфекциращи пестициди , тъй като храната се съхранява в хладилника); – необходимо е 1-2 пъти месечно да се изваждат резници и да се проверява състоянието им. Ако е необходимо, изплакнете (това може да се направи в слаб разтвор на калиев перманганат), изсушете, сменете парцала и торбата с нови и отново поставете в хладилника.
11. Нямам мазе, нямам място в хладилника, какво да правя?
Има начин да съхранявате голям брой резници в изкоп (никога не сме го използвали, тъй като не ни е бил нужен). Подходящ е само в случай на дълбоки подпочвени води в района:
– по-добре е да се изкопае изкоп от северната страна, далеч от къщата и сградите;
– ако е необходимо, около изкопа се изкопават дренажни канавки (това е особено важно в райони със снежни зими);
– размерите на изкопа зависят от броя на резниците, които се съхраняват, като препоръчителната дълбочина е около 1 m;
– изсипете пясък на дъното на слой от 10-15 см, поставете резниците плътно един към друг, наслоявайки слоевете с пясък;
– покрийте горния слой на резниците със слой пясък 15-20 см, покрийте с филм и покривате с почва до повърхността. Горният слой на почвата трябва да е 25-30 см.
12. Пролетта извадих резници, как да разбера дали са добре запазени?
След съхранение във влажен пясък резниците обикновено не изглеждат много привлекателни – на лозата могат да се появят петна с различни нюанси, които не са били забележими преди съхранение, черни петна (пикниди на сиво гниене) и др. Не е страшно! Най-важното е, когато се прави надлъжен или кос разрез на калема, той да е с интензивен зелен цвят и нормална влажност.
Красохина С.И. , Хисамутдинов А.Ф.
Източник: vinograd.info
Снимка: douloufakis.wine
Подобни статии
- 10000