Как да бутилираме виното?
За да получим добри вино, трябва да използваме качествено грозде. Виното, което ще се бутилира, задължително трябва да е добро. Това означава да е напълно ферментирало и избистрено. За да избегне образуването на газ в бутилката, във виното предназначено за бутилиране не трябва да е останала неферментирала захар. В противен случай, бутилката ще „изгърми“.
Източвайте виното от бъчвата внимателно и бавно, без да го размътвате и да се налага повторно да го избистряте. Веднъж започнал процесът на наливане, не го прекъсвайте, за да не се размътите виното в бъчвата. Никога не използвайте бутилки, които не сте измили добре и си осигурете нови коркови или полимерни тапи. В случай че имате съмнения относно ферментацията – дали е приключила или не, пастьоризирайте запечатаните бутилки. За ваше улеснение и за сигурност, можете да загреете виното и да го налеете в бутилки докато е още топло.
Обърнете особено внимание на киселинността, която не трябва да превишава 3.5pH. Ако се наложи да я коригирате, използвайте калциев карбонат и калциева основа, като така ще постигнете желания резултат без да се променят вкусовите качества на напитката. В случая с използването на хлебна сода като коректор на киселинността, виното се осолява и се разваля.
Когато запечатвате бутилките, не забравяйте да оставите въздух в бутилката, т.е. не я пълнете догоре. Това е важен момент, който влияе на стареенето на виното. Имайте предвид, че ако сте бутилирали виното топло, след изстиването му разстоянието между тапата и течността, ще се увеличи.
Готовите, запечатани с коркови тапи бутилки, се нареждат в легнало положение, а ако за запечатване сте използвали полимерни тапи, наредете ги изправени. Избата или помещението, в което ще бъдат поставени бутилките, трябва да е с постоянна температура и да е прохладно, чисто, без никакви миризми. Това ще ви осигури получаване на добро вино.
Източник: Link