Изследователите откриват умереното пиене на вино не увеличава риска от деменция
Ново проучване предполага, че редовната, умерена консумация на алкохол може да няма почти никакъв ефект върху когнитивните способности с напредване на възрастта.
Що се отнася до виното и здравето, отново, количеството прави всичко различно. Проучването на училището за обществено здраве в Харвард TH Чан откри, че хората, които пият умерено, страдат от по-ниски нива на когнитивен спад, водещи до деменция, отколкото тежки пиячи. Нещо повече, те не са изложени на по-голям риск от въздаржателите.
Изследването, публикувано в списанието на Американската медицинска асоциация (JAMA), анализира данни от отделното Ginkgo Evaluation of Memory Study, което проследява 3.021 американци на възраст 72 и повече години от 2000 до 2008 г. Проучването проследява консумацията на алкохол на участниците, наред с други фактори, включително социална активност и ИТМ, което позволява на изследователите да контролират множество променливи.
Въз основа на проучванията и броя на участниците, страдащи от когнитивен спад и деменция, данните бяха категорични, че тежката консумация на алкохол през целия живот е лоша за когнитивната способност. Но „ежедневното пиене на малко количество е свързано с по-нисък риск от деменция в сравнение с рядко пиене на по-голямо количество“, каза д-р Майкен К. Йенсен, старши автор на проучването, заяви пред Wine Spectator по имейл. С други думи, ако ще пиете четири чаши вино седмично, по-добре е да ги разпределите на четири вечери, а не да ги изпиете за една вечер.
Изследователите подчертават, че тяхното проучване не трябва да се чете като съвет да пиете повече или да започнете, ако не сте го направили. „Предвид ясните рискове и разходи от прекомерната му употреба и несигурния баланс между рискове и ползи от умерената употреба на алкохол, хората, които решат да пият, трябва да го правят умерено“, казва д-р Маня Кох, водещ автор на проучването.
Източник: winespectator.com