Autum Event 2024 - Rupel Winery

Виното сваля килограми и освобождава от стреса

Виното сваля килограми и освобождава от стреса

Умерените консуматори на еликсира изглеждат по-млади и живеят по-дълго

Краят на август, септември и октомври са най-подходящите за направа на вино месеци. Тогава в много български къщи кипи усилен труд – майсторите винари мачкат с крака току-що набраното грозде, а после дежурят край ферментиращия сок и опитват със светнали очи продукцията.

На границата на XX и XXI век медицината направи завой на 180 градуса по отношение на виното. Изясни се, че 2 чаши качествен сух червен еликсир по време на обяд премахват стреса, успокояват нервите и са най-добрата профилактика на сърдечносъдовите заболявания.

Ракът, туберкулозата и атеросклерозата отстъпват пред ферментиралия гроздов сок. Прилагащите диета дами свалят килца по-бързо, ако заменят гладуването с нормален обяд, полят с мавруд или каберне. Доказано е, че умерените консуматори на вино изглеждат по-млади и живеят по-дълго от трезвениците и алкохолиците.

Специалисти твърдят, че човечеството може да се раздели на 5 категории:

а) пълни трезвеници – 5 %

б) рядко пиещи алкохол – 40 %

в) умерено пиещи алкохол – 30 %

г) къркачи – 15 %

д) абсолютни пияници и алкохолици – 10 %

Независимо от събитията в световната история, независимо от сухите закони въвеждани и отменяни в редица страни, това съотношение практически не се е променяло с течение на столетията.

Навремето древногръцкият философ Платон честичко апелирал да се спазват няколко основни правила.

Първо, да не се дава вино на деца и юноши до 18 години.

Второ, на младите хора до 30 лазарника да се позволява умерена консумация на тази напитка.

Трето, на навършилите 40 години да се позволява участие в пиршества, те да могат да се наливат с „щипещия гроздов сок“ колкото си искат.

Липсата на ограничения при по-възрастните мъдрецът обяснявал така: виното намалява тежкото бреме на старостта, възвръща жизнерадостта, присъща на младостта, разсейва мъката и придава на тялото ловкост и подвижност. Повечето съвременни лекари са на същото мнение – качествената напитка е еликсирът на младостта.

Винотерапията е особено популярна във Франция. Тамошни доктори инжектират вълшебната течност във вените и мускулите, впръскват я в гнойни рани и др.

На страдащите от колит се препоръчват червени тръпчиви вина, богати на танини, които стимулират гладката мускулатура на дебелото черво и потискат активността на болестотворните микроорганизми. В битката с атеросклерозата най-добре се изявяват червените вина, съдържащи голямо количество феноли. За разслабване пък се предписват белите вина.

Химичните вещества, на които се дължи целебното действие на виното са:

Етиловият алкохол в умерени количества е антиоксидант, спиращ образуването на тромби, развитието на атеросклерозата и исхемичната болест на сърцето и защитаващ срещу стрес и йонизиращи лъчения.

Органичните киселини определят вкуса и аромата на виното и способността му да потиска растежа на бактериите.
Минералните соли са необходими за нормалното функциониране на всички органи. 250 милилитра вино дневно покриват 10% от дневната нужда на човешкия организъм от тези соли и доставят половината от необходимите ни количества йод и флуор.

Витамините се срещат предимно в старото, а не в младото вино. За да задоволим нуждите на организма от тях, трябва да пием по 3 чаши всекидневно.

No Article rating
0 Reviews
Тази материал беше ли полезен за Вас? Моля, направете своята оценка, за да ни дадете ценна информация за нашите подобрения.
  1. ЕКСТРА
  2. СУПЕР
  3. ДОБЪР
  4. СТАВА
  5. ЛОШ