Реклама
DiVino.Taste 2024

Българско вино в най-голямата търговска верига в света

Българско вино в най-голямата търговска верига в света
Нина Патронска

Българско вино ще се продава в най-голямата търговска верига в света – Walmart. Това съобщи Нина Патронска, изключителен представител за Европа и България на американската компания Grapes&Barley LLC (G&B Importers) и на създадения за популяризиране на българското вино в Америка бранд „Булгариана“. „Това е много голям успех и признание. Можем да кажем, че българският винопроизводител стъпва на световната винена карта. Усилията бяха сериозни, но си заслужаваше“, обяснява старозагорката. Във Walmart, верига с 5000 магазина в САЩ и още 7000 – в други държави, не можеш да влезеш без покана, нито пък сам да предложиш това, което произвеждаш и продаваш, само защото имаш желание. “Този успех е резултат от последователното прилагане на стратегията ни за налагането на българското вино на американския пазар”, казва Нина Патронска.

В началото са локалните винени магазини и ресторанти в Мериленд, Вирджиния и Окръг Колумбия. Следва позиционирането в Total Wine, Costco и Whole Foods. България е една от петте държави, които влизат в глобален винен проект на търговската компания. Одобреното българско вино е червен бленд между каберне и сира, произведен от екипа на „Кастра рубра“. В търсене на максимална печалба в много големи вериги има практика да се притискат производителите за по-ниски цени, което води до компромиси с качеството и падане на вината от рафтовете. “Избраното вино получава голям шанс, защото новата стратегия на Walmart е да изгражда свои брандове, за да гарантира на клиентите си високо качество на предлаганите продукти”, разяснява Патронска. Тази година българските вина са отбелязали сериозно присъствие чрез G&B Importers и в още една голяма верига в Атланта. Американският винен пазар е най-големият в света, консумацията на вино непрекъснато расте, а това поражда и голяма конкуренция. „Булгариана“ е вече национален бранд в САЩ и чрез него G&B Importers насочва погледа на американския консуматор към България. „Показваме страна от Стария свят, място, пълно с история, откъдето е тръгнало виното”, обяснява Нина Патронска. Специално за американския пазар е създаден и брандът Rough day („Тежък  ден“), особено популярен сред активно работещите млади хора, минаващи след работа през любимите си винени барове за чаша вино. Още с появата му на пазара виното е забелязано от в. „Вашингтон поуст“, който  му отделя специално внимание. Предлага се в три асортимента – розе, каберне и шардоне, работи се по четвърти.

По поръчка на G&B Importers тази година International Wine Review изготвят доклад за България като винена дестинация. Две седмици американските журналисти Доналд Уинклър и Майкъл Поташник се запознават с винарските региони, срещат се с представители на държавни институции, браншови организации, производители, дегустират най-добрите вина на българските производители. Докладът е достъпен на сайта на International Wine review. По-важно е обаче, че винените среди в САЩ получават много и интересна информация не само за българското вино, а и за България като туристическа дестинация, за българските традиции и култура, за българските сортове грозде, за биологичното земеделие, за традиционната българска кухня и обичаи. Докладът има важно значение за търговци, дистрибутори, импортьори, винени специалисти, дегустатори и е ключов за рейтинга на българското вино в Америка. Робърт Хайк, създател на Grapes & Barley е млад човек от финансовите среди, работил няколко години в България. Това е решаващо за идеята му да  работи с българското вино на американския пазар. Според него страната ни е изключителна и с огромен винен потенциал. „Стремежът му е да създаде национален бранд защото смята, че имаме уникални производители, но липсва обща стратегия и визия”, разяснява Нина Патронска. Впечатленията ѝ от световните изложения са, че производителите се представят чрез национални щандове. За българския винопроизводител участието доскоро е било много индивидуално. „Силата е в националното представяне, защото днес нито един производител няма  ресурсите да постига сам успехи на световния пазар на виното”, категорична е тя. И обяснява, че все повече винопроизводители, с които работят, се доверяват на философията им да правят  това, което харесва консуматорът, а не това, което смятат, че могат да правят. „Защото все повече започват да виждат ефекта от усилията, които влагаме заедно в този проект“, уверено твърди тя.

Нина Патронска е от Стара Загора. Завършила е ВИЗВМ, след това „Международни икономически отношения“ в УНСС, има и магистратура по психология. Била е директор на „Винпром“ – Чирпан, търговски и изпълнителен директор в „Менада“. От 2010 г. се занимава с износ на българско вино, основно в САЩ и Русия. В началото като консултант. В момента е изключителен представител за Европа и България на американската компания Grape&Barley и на създадения за популяризиране на българското вино в Америка бранд „Булгариана“. В края на 2016 г. получи отличие на НТС – Стара Загора, за износ на регионални вина в Америка и Русия.

Линк

No Article rating
0 Reviews
Тази материал беше ли полезен за Вас? Моля, направете своята оценка, за да ни дадете ценна информация за нашите подобрения.
  1. ЕКСТРА
  2. СУПЕР
  3. ДОБЪР
  4. СТАВА
  5. ЛОШ
Rupel Winery Shop