Реклама
International MavrudDay 2024

Белите блендове на България – игра на въображението

Белите блендове на България – игра на въображението

от Юлия Костадинова

От край време съществуват две основни визии във виноделието, които някои погрешно разделят на стил Нов и Стар свят, а именно – чисто сортови вина и блендове (купажи). Нещата далеч не са толкова черно-бели, особено напоследък, когато все повече производители от т. нар. Нов свят се обръщат към помощта на другите сортове в купажите. Завоят на производителите от „старите“ винарски държави пък се изразява в по-модерен облик на вината с повече запазен плод и сочност, където това не противоречи на стила, но смесването на вина от различни сортове винаги ще си остане емблематично за Европа. А смесването на различните сортове, освен географски обусловено, е въпрос и на въображение.

Когато говорим за смесването (или купажирането) на бели вина в България, много ми се иска да вярвам, че тъкмо въображението е първопричината и чак после идва практичната страна – от къде какво е изостанало. Може да съм романтична, но някак си ми се вижда по-правилно нашите бели купажи да са плод на онази творческа частица, която прави живота (и виното ни) толкова интересен.

Традиционно от белите български вина нова реколта (2012 в този случай), най-обширната дегустация бе на белите купажи. Освен чисто сортовите совиньони, шардонета, траминери и мускати, почти всяка изба има в своя асортимент леки и освежаващи, или напротив – сериозни и комплексни вина, от два, три, четири, а понякога и пет сорта. В България все по-често се появяват и непознати бели сортове в купажите (коломбармарсан, русан, гренаш блан, шенин блан, совиньон гри), редом до станалите вече популярни и обичани ризлинг, пино гри(джо), вионие, семийон и др.

Друго, което ми направи впечатление бе, че последните няколко години особено популярният купаж шардоне & совиньон блан, сега е изместен от по-елегантната вариация шардоне & вионие, както и класиката совиньон блан & семийон. Смесват се традиционни с местни сортове ( или пък само местни (много добър пример в това отношение е новото Бижу на Логодаж или Leva на Славянци). Но всякакви други игри на въображението и винарското творчество също са позволени и това, помоему, прави картината на бялото винено лято 2013 особено пъстра. Във всякакъв смисъл. Наздраве!

Castra Rubra Classic Chardonnay & Viognier 2012 Телиш/Кастра Рубра

Orbelus Orelek 2012 Орбелус

Salla White 2012 Салла Естейт

Villa Melnik Bergule Chardonnay & Viognier 2012 Вила Мелник

Katarzyna Les Cailloux Viognier & Chardonnay 2012 Катаржина Естейт

Castra Rubra Classic Sauvignon Blanc & Semillion 2012 Телиш/Кастра Рубра

Domaine Boyar Ars Longa Sauvignon Blanc & Pinot Grigio 2012 Домейн Бойар

Angelus Estate White Stallion 2012 Анжелус Естейт

Soli White 2012 Едоардо Миролио

Domaine Boyar Quantum Pinot Grigio & Chardonnay 2012 Домейн Бойар

Domaine Boyar Ars Longa Chardonnay & Chenin Blanc 2012 Домейн Бойар

Marash Quatro 2012 Домейн Мараш

Logodaj Bijoux 2012 Логодаж

Ethno Sauvignon Blanc & Misket 2012 Изба Етно

Minkov Brothers TriCycle 2012 Братя Минкови

No Man’s Land Lava 2012 Но Менс Ленд

Levent Traminer & Vrachanski Misket 2012 ВК Русе

Slavyantzi Leva 2012 Винекс Славянци

В дегустационната комисия бяха Вили Гълъбова, Ефросия Благоева, Яна Петкова, Емил Коралов и Ясен Бориславов.

Източник: divino.bg

No Article rating
0 Reviews
Тази материал беше ли полезен за Вас? Моля, направете своята оценка, за да ни дадете ценна информация за нашите подобрения.
  1. ЕКСТРА
  2. СУПЕР
  3. ДОБЪР
  4. СТАВА
  5. ЛОШ
Rupel Winery Shop